Szupergyors bizottsági ülés
Bár az előzetesen kihirdetett munkatervben elvileg (pontosabb dátum nélkül) február elejére volt meghirdetve a testületi, rendkívüliként egyszercsak bepottyant január 23-ra. És bár a Gazdasági Bizottság ülései szerda koradélután szoktak lenni, most a sürgősség miatt a Testületi előtt, ½ 10-lett meghirdetve. A sürgősséget az is mutatja, hogy az anyagok előkészítése sem történt meg péntekig, valamikor hétfőn jutottunk hozzá az előterjesztéseinkhez. A kilenc tagú bizottságunkból ketten előre jelezték, hogy munkahelyi elfoglaltságuk miatt távol kénytelenek maradni, egy bárány meg csak úgy elveszett, hatan maradtunk.
Azt hiszem, ez az ülés nyerte el minden idők leggyorsabb bizottsági ülését. Bruttó 2,5 perc volt.
Az úgy történt, hogy az elveszett bárányra még vártunk is egy kicsit, így 9:32-kor kezdődött az ülés, és tök korrektül 9:34-re véget is ért. Amúgy 9:35-re a bárány is megkerült, de addigra lekéste a bulit.
Ebben a 2,5 percben egyhangúan megszavaztuk a napirendet, és végigmentünk a három napirendi ponton.
Az első az önkormányzati tulajdonú helyiségek bérbeadásánál a 40 év alattiak kedvezményét törölte el. Volt egy olyan rendelet, amely a Zuglóban helyiséget bérlők számára könnyítette meg a bérleti díj fizetését az első másfél évben úgy, hogy az első félévben a kialkudott bérleti díj 25%-át, a másodikban 50%-át, a harmadikban a 75%-át, a negyedikben pedig már a teljes bérleti díjat kellett fizetniük. Nagy vita nem alakult ki, 5 igen mellett (a Fidesz jelenlévő tagja nem szavazatával) a Bizottság az eltörlést támogatta. Én is megszavaztam, mert igazságtalan kedvezménynek tartom, hogy bárki, aki akár nem is zuglói, de 40 alatti, súlyos százezres kedvezményeket kaphasson, csak a kora miatt. Lehet, hogy jólmenő vállalkozó, lehet, hogy egyáltalán nincs rászorulva, de kapja a kedvezményt, míg egy kerületi, kezdő vállalkozó, aki idősebb 40-nél, meg nem kap semmit. Véleményem szerint át kell gondolni a kedvezményt, hogy igazságosabb módon legyen alkalmazva. Kíváncsian várom, a testület milyen döntést fog hozni, ráadásul, az önkormányzati törvény szerint minősített többséget igényel, amihez a képviselők több, mint felének igen szavazata szükséges.
Második napirendi pont egy dohánybolt megépítésének engedélyezéséről szólt. A Füredi úton a Penny áruház mellett volt valaha kívülről egy dohánybolt, de a Penny felújításakor ez az épületrész megszűnt, így a dohánybolt is.
A dohánybolt többször próbálta már elérni, hogy a testület engedélyezze egy új, 18,5 m2-es épület megépítését, de mindeddig nem járt sikerrel. Bár vállalta, hogy zöldíteni fogja a bolt melletti utcarészt, lakossági aggodalmak merültek fel amiatt, hogy egy trafik mellett, ahol szeszes italt is árulnak, spontán „közterületi kocsma” alakulna ki. További egyeztetés szükséges, hogy a trafik milyen nyitvatartással, hogyan tud majd a lakosságot nem zavaró módon működni. Amíg ez nem tisztázódik, nem tudom jó lelkiismerettel megszavazni. 1 DK-s igen szavazat, 1 fideszes tartózkodás és négy nem szavazat mellett a Bizottság nem támogatta ezt az előterjesztést.
Támogattuk viszont az ALDI megépítéséhez szükséges telekeladást. Ugyan az önkormányzati telek eladást (vagyonfelélést) alapból nem támogatom, de itt most arról van szó, hogy a Hofer Kft (ő az ALDI tulajdonosa) szeretne egy új egységet építeni a Mogyoródi úton a saját telkére, aminek amúgy a környékbeliek nagyon örülnének. Viszont a telek és a járda között van egy keskeny, összesen kb 500 m2–nyi földsáv, ami az önkormányzat tulajdona, és amire szüksége lenne az ALDI-nak, hogy beépíthetővé váljon a területe. Ilyen esetben két független értékbecslést kell készíteni, és a magasabb értéket kell alapul venni az eladási ár megállapítása során, ami jelen esetben 78 millió forint. A Fidesz ismét nemmel szavazott (de kíváncsi lennék, mikor miért szavaz(nak) úgy, ahogy szavaznak!), mi többiek megszavaztuk.
A bizottság munkáját továbbra is jó hangulatban, személyeskedéstől mentesen végezte, aztán mindenki igyekezett átérni a 10-kor kezdődő testületi ülésre.