Enigmatikus című előterjesztés került a képviselő-testület elé:
A Hungast 14. Kft. számára a Polgármesteri Hivatal Gazdasági Főosztálya által kiszámlázott, 2017. márciustól elmaradt bérleti díj fizetésének részletfizetési kérelméhez szükséges kompenzálási megállapodás elfogadása
Sajnos, már az előterjesztés első soraiból kiderül, hogy a címe sem igaz, hiszen nem „elmaradt” a díjfizetés, hanem a számlázást felejtette el négy éven át a Polgármesteri hivatal, és a bérleti díj fizetés elmaradása ennek csak következménye volt. Az előterjesztés és mellékletei itt olvashatók el.
A több oldalas előterjesztésből az a „csekélység” is kifelejtődött, hogy a kiszámlázni elfelejtett összeg csekély 52.231.803 forintra rúgott.
Ezek után miért csodálkozunk, ha a helyiségbérbeadásnál a be nem szedett bérleti díjakból 750 milliós, a be nem szedett lakbérekből tobábbi 800 milliós kintlevőség keletkezik, mely sosem folyik be?
Budapest Főváros XIV. Kerület Zugló Önkormányzata és a Hungast 14. Kft továbbá a Zuglói Intézménygazdálkodási Központ között 2016. augusztus 16-án helyiségbérleti szerződés jött létre a Zuglói Hajós Alfréd Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola főzőkonyhája, a Móra Ferenc Általános Iskola tálalókonyhája és étterme, továbbá a Városligeti Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola tálalókonyhája és étterme (volt főzőkonyha) vonatkozásában (1. melléklet).
- február 27-én a Zuglói Intézménygazdálkodási Központ megszűnt, ezért szerződés-átruházással a helyébe a Zuglói Polgármesteri Hivatal került a szerződésbe (2. melléklet).
A szerződésben meghatározott bérleti díj a Polgármesteri Hivatal Gazdasági Főosztálya által 2017. március óta nem került kiállításra a Hungast 14. Kft. számára, melynek pénzügyi osztálya – belső vizsgálat során – feltárta a hiányosságot és 2020 novemberében levélben (3. melléklet) jelezte a Polgármesteri Hivatal Gazdasági Főosztálya felé.
Az előterjesztés tán a legfontosabb kérdésre nem ad választ: hogy a bánatba lehetséges, hogy a a Polgármesteri Hivatal, a Pénzügyi, a Jogi osztály, a Jegyzői kabinet, a belső ellenőrzés, a jegyző, Karácsony polgármester négy éven át nem vette észre, hogy egy nemrégiben általa megkötött élő szerződés hever a fiókban, négyszer tizenkét alkalommal nem küldenek számlát, és 52 millió forint nem folyik be a kerület kasszájába?
52 millió forint hiánya nem tünt fel senkinek a költségvetések tervezésekor, elfogadásakor? A Jogi osztályon, Polgármesteri, jegyzői kabinetben senki nem tekinti át az élő, milliárdos nagyságrendű szerződéseket?
Zsurmóka leves. Az íze alapján második fogás paprikás krumpli megdarált 1:10 arányú higítása. Évi 1,4 milliárdot fizetünk hasonló menűkért.
Megjegyzendő, a számlázás nélkül eltelt négy évben a Hungast szerződéseket többször módosították, immár 1,4 milliárdot fiztünk a cégnek. A legdurvább ezek közül, hogy folyamatosan érkező szülői, iskolaigazgatói, sőt NÉBIH minőségi panaszokat negligálva a közétkeztetési szerződést pályáztatás nélkül 2017 februárjában polgármesteri előterjesztéssel, szocialista-fidesz szavazatokkal pályáztatás nélkül 2022-ig újrakötötték.
Pedig a lejáró szerződés lehetett volna az alkalom, amikor a Hungasttól megszabaduljunk, és nyilt közbeszerzést írhattunk volna ki, és elérjük, hogy a kerületi gyerekek végre rendes ételt ehessenek.
A Hungasttal való kivételes bánásmódra , a szerződés pályáztatás nélküli megújítására magyarázattal szolgál, hogy a közétkeztetési piacon hatalmasra hízott céget Bánki Erik fideszes képviselőhöz mondják közel állónak. Bánki Erik a Parlament Gazdasági Bizottságának alelnöke, mellette alelnökként Tóth Csaba Zugló MSZP-s képviselője az alelnök. Tíz éves képviselősége alatt Tóth egyszer sem szólalt fel a bizottsági elnök vállalkozásai miatt.
Matolcsy György MNB elnök, Bánki Erik Gazdasági Bizottság elnök, Tóth Csaba Gazdasági Bizottság alelnöke
A fiókban felejtett szerződés már csak azért is fura, mert az elmúlt négy évben a Hungast szerződést többször módosították, ( mindig a Hungast javára) Ráadásul ebben az időszakban több külön szerződést is kötöttek a Hungasttal pl. nyári táborozás vagy a választás napjára étkeztetésekre, ezekért az önkormányzat fizetett is, mint a katonatiszt, és bár ilyenkor a hivatal jogászai készítik elő, tekintik át a szerződéseket, de egyszr sem vették észre, hogy a Hungastnak egy másik szerződés szerint fizetnie kéne.
Az egyik 2018. októberi szerződés módosítás a jegyző és a polgármester aláírásával.
Az előterjesztésből az is kiolvasható – lásd aláhúzott rész, és alább a Hungast levél – hogy a számlák, a befolyó pénz hiányát ráadásul nem az önkormányzat belső ellenőrei, gazdasági osztálya, pénzügyi osztályán, jogi jegyzői osztályán dolgozó sok tucatnyi ember egyike fedezte fel – hanem a Hungast ellenőrei. Szép tőlük, hogy szóltak.
Az önkormányzat efféle vezetését hívják hanyag kezelésnek.